Profesje

Ekonom - tekst archiwalny

Nie można wymagać od szanującego się szlachcica, by sam zarządzał swoimi posiadłościami. Obliczanie wielkości plonów, określanie liczby chłopów potrzebnych do poszczególnych prac, wyliczanie podatków należnych seniorowi i renty należnej szlachcicowi od chłopów – to nie są zajęcia dla możnego pana. Każdy szlachcic, którego na to stać, zatrudnia do takich prac ekonoma – człowieka wykształconego specjalnie do zarządzania majątkiem ziemskim. Wielu ekonomów wywodzi się ze zubożałej szlachty, ale nie ma żadnej reguły zabraniającej pełnić tę funkcję chłopom czy mieszczanom – choć oczywiście dla prestiżu możnowładcy lepiej, jeśli ekonom w jego majątku będzie „herbowy”.

Idealny ekonom winien być człowiekiem nieźle wykształconym, uczciwym i odpowiedzialnym, znającym swoje miejsce w szeregu, ale i umiejącym wydawać rozkazy niżej postawionym. Wśród szlachty powszechne jednak są narzekania, jakoby bardzo trudno było o dobrego – i przede wszystkim uczciwego – ekonoma.

Biada jednak nieuczciwemu zarządcy, którego oszustwa odkryje pracodawca. Prawie zawsze kończy się to wygnaniem, a nierzadko również okaleczeniem oszusta.

Ekonom, profesja podstawowa (uczony)

Umiejętności:
Czytanie/pisanie
Etykieta
Heraldyka
Prawo
Szacowanie
50% targowanie się
50% gadanina
50% przekupstwo
33% geniusz arytmetyczny
25% monetoznawstwo

Ekwipunek:
Plik pergaminów
Kilka gęsich piór
Kałamarz z atramentem
Eleganckie ubranie
Liczydło
KOMENTARZE (8) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Diabellus 14 sie 2006, 18:06
I tak i nie ;) . Wiem ze w 1 ed bylo troche dziwnych połaczen, ale w 2ed jest to zrobione naprawde sensownie a nie zawsze warto robic przygode pod zmiane profesji :) .
Misiekh 14 sie 2006, 14:09
Kiedy akurat profesje wejściowe i wyjściowe to chyba najbardziej ewidentnie głupia i bezsensowna reguła w WFRP ;). No ale dobra, jak będę miał wolną chwilę i mi się będzie bardzo nudziło to dorobię ;)
Diabellus 13 sie 2006, 23:00
Licz sie z tym, ze publikujac w necie powinienes jak najbardziej trzymac sie oficjalnych zasad ;) . Ludzie sobie potem sami dostosuja ;) .
~Misiekh 13 sie 2006, 22:38
Profesji wyjściowych nie ma z prostej racji - nigdy ich nie stosowałem i IMO są co najwyżej wskazówkami ;)
A drugą edycję kiedyś w końcu przeczytam, to wtedy najwyżej zrobię korektę :)
Diabellus 13 sie 2006, 21:59
(po przejzeniu paru słowników, przyznaje miskowi racje, ale szczerze pierwszy raz sie spotkalem z okresleniem ekonom na zarzadce posiadlosci ;) ).

Co do wartosci samego artyklułu.. Brakuje profesji wyjsciowych. Do umiejek dodal bym malwersacje. Schemat rozwiniec jest w miare ok, ale jestem zbyt przyzwyczajony do drugiej edycji juz :) .
~Misiekh 13 sie 2006, 21:26
Tak dawniej określano tego typu profesyje ;) Słowa zmieniają znaczenie, zresztą i dziś ekonom nie = ekonomista :)
Diabellus 13 sie 2006, 20:41
Hmm... wiem Misku, ze to skrzywienie, ale nie sadzisz ze to nie powinno nazywac sie "zarzadca posiadlosci" a nie ekonom?? To troche takie... no, nie pasujace do tego swiata.
naimad 12 sie 2006, 09:18
Nie potrafię ocenić statsów itp. podobnych rzeczy bo póki co Młotka nie znam, jednak sam pomysł wydaje się być interesujący. Dobrze, że do Warhammera wpadł ten artykuł - kto wie, może wkrótce coś się w tym dziale ruszy
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 21 maja 2019, 07:31 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka